فهرست صفحات

002-united-kingdom

فولاد تاج

تسمه فنر 

در آلیاژ  تسمه فنر، از عناصر سيليسيم، منگنز، کرُم، واناديم و موليبدن با مقادیر مناسب استفاده می شود. تسمه های فنر دارای استحکام کششی قابل قبولی هستند. هم چنین تسمه فنر دارای خاصیت ضدسایش می­ باشند. وجود سیلیسیم در تسمه های فنر خاصیت الاستیسیته و وجود کرم استحکام و مقاومت در مقابل خوردگی را افزایش می‌دهد.‌

وجود خاصیت الاستیسیته در فولاد فنر کمک می کند تا در شرایطی که فولاد تحت فشارهای بالا قرار  می گیرد، بتواند تا حد مناسبی تغییر شکل دهد و همینطور این قابلیت باعث می شود که استحکام کشش در این فولادها افزایش یابد.

تسمه فنر در ضخامت های مختلف قابل عرضه می باشد.

متریال اصلی این نوع تسمه، همانطور که از نام آن ها پیداست فولاد فنر است که از آن ها جهت تولید فنرهای مختلف نیز استفاده می شود؛

تسمه فنر

فولاد فنر ۱٫۸۱۵۹  در  فرآیند  تولید  فنرهای چند لایه‌ای – مارپیچ، تخت و فنرهای  میل­ های تحت پیچش و همینطور تسمه های فنر به کار می­رود (تسمه فنر تا قطر ۳۰ میلیمتر ضخامت و  گرد  تا قطر ۴۰ میلیمتر )  و برای کار در حرارت زیاد (تا حدود ۳۰۰ درجه سانتی گراد) نیز مناسب است.

فولاد فنر Ck75 با شماره استاندارد ۱٫۱۲۴۸  برای  تهیه  تسمه فنر هایی با دقت ابعادی و کیفیت بالا به کار گرفته می­ شود.

 
ترکیب شیمیایی فولاد فنر CK75 (% نسبت به وزن)

OtherWVNiMoCrMnSiC
______۰٫۷۰٫۲۵۰٫۷۵


نوع خاصی از فولاد فنر که ۱۵٫۶۴% کروم، ۴٫۳۸% نیکل، ۲٫۶۸% مولیبدن، ۱% منگنز، ۰٫۳۲% سیلیسیم، ۰٫۱۲% مس و ۱۴% کربن دارد، در ساخت فنر موتورهای جت و سایر مواردی که مقاومت در مقابل گرمای زیاد مورد نیاز است، استفاده می­ شوند.

از جمله فولادهای فنر پرکاربرد جهت ساخت تسمه فنر می توان به Ck60 یا فولاد ۱٫۱۲۲۱ و Ck70 اشاره کرد.

ترکیب شیمیایی فولاد فنر CK60 (% نسبت به وزن)

WV(Ni (max(Mo (max(Cr (maxMn(Si (maxC
__۰٫۴۰٫۱۰٫۴۰٫۷۵۰٫۴۰٫۶۱