ورق ضد سایش هاردوکس

ورق فولادی ضد سایش و مقاوم به سایش یا ورق فولادی هاردوکس (ورق فولادی Hardox)

ورق فولادی ضد سایش  / ورق فولادی هاردوکس / ورق فولادی Hardox / ورق فولادی دورستات

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که صنعت با مواجه بوده و به دنبال رفع آن بوده، داشتن اطلاعات کاربردی دقیقی درباره ی پدیده سایش است.

در واقع به پدیده ی لغزش یک ماده یا یک سطح روی سطحی دیگر که در واقع  یک کار مکانیکی محسوب می شود و باعث کنده شدن ذرات موجود در سطح گشته و سایش سطحی را به وجود می آورد، سایش می گویند.

ورق هایفولادی هاردوکس که نوع مقاومی از ورق های فولادی ضد سایش هستند، با مقاومت بالایی که در مقابل سایش دارند این مشکل را برطرف کرده اند.

ورق فولادی هاردوکس ۴۰۰ دارای حدود ۰٫۳ تا ۰٫۴ درصد کربن، ۰٫۷ درصد سیلیسیم، ۱٫۶ درصد منگنز، ۱٫۴ درصد کروم، ۰٫۶ درصد مولیبدن، ۱٫۵ درصد نیکل و مقادیر ناچیزی از عناصر فسفر، گوگرد و بور می باشد.

در Hardox 400HB عناصر C، Cr ،Mo و Ni با توجه به ضخامت تغییر می کنند.

از دیگر ویژگی های ورق های ضد سایش (ورق هاردوکس و برند های مشابه) می توان به خاصیت ماشین کاری، شکل دهی و جوشکاری اشاره کرد.

استانداردهای  dillidur 400v / dillidur 500v / ورق فولادی ضد سایش / ورق فولادی دورستات

استانداردهای dillidur 400v،dillidur 500v و ۱٫۳۴۰۱ هم مربوط به ورق های ضدسایش مشابه هاردوکس هستند. برندهای مشابه Hardox عباتند از:

⇐ ورق فولادی ضد سایش ولدوکس (Weldox)
⇐ ورق فولادی ضد سایش دورستات (Durostat)
⇐ ورق فولادی ضد سایش کرسابرو (creusabro)

ورق های فولادی هاردوکس در ضخامت های بالاتر از ۵mm عرضه می شود؛ ورق های معادل هادوکس نظیر ورق کرسابرو دارای ضخامت های پایین تر و بیشتر از ۵mm.

ورق های فولادی هاردوکس با سختی ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰ و ۶۰۰ برینل موجود می باشد که از میان آن ها ورق هاردوکس ۴۰۰ ، ۴۵۰ و ۵۰۰ در صنایع داخلی کاربرد بیشتری دارد.

سختی برینل (Brinell hardness) یکی از معیارهای سختی است که بر اساس مقاومت مواد در برابر فرورونده ی کروی شکل از جنس فولاد یا کاربید تنگستن سختی آنها را تعیین می‌کند.

این روش در سال ۱۹۰۰ توسط مهندس سوئدی “یوهان آگوست برینل” پیشنهاد شد.

ورق فولادی ضد سایش (ورق هاردوکس) / ورق فولادی Hardox / ورق فولادی دورستات

ورق فولادی هاردوکس ۴۵۰ (ورق فولادی Hardox 450) بسیار مقاوم در برابر انقباض و سایش است و همچنین این ورق و سایر استانداردهای ورق هاردوکس دارای عمر بالایی هستند.

ورق فولادی Hardox 450 دارای قابلیت جوش پذیری و اتصال پذیری بالایی است.

در واقع اعداد معرفی کننده ی ورق هاردوکس (مانند؛ Hardox 400، Hardox 500 و …) نشان دهندی درجه سختی ورق ها بر حسب برینل (Brinell) است.

ترکیب شیمیایی , Hardox 400,450,500

% B max% Mo max % Ni max % Cr max % S max % P max % Mn max % Si max  %C max  
۰٫۰۰۴۰٫۶۱٫۵۲٫۵۰٫۰۱۰٫۰۲۵۱٫۶۰٫۷۰٫۳۲Hardox 400
۰٫۰۰۵۰٫۶۱٫۵۱٫۴۰٫۰۱۰٫۰۲۵۱٫۶۰٫۷۰٫۲۶Hardox 450
۰٫۰۰۵۰٫۶۱٫۵۱٫۵۰٫۰۱۰٫۰۲۱٫۶۰٫۷۰٫۳Hardox 500