فهرست صفحات

002-united-kingdom

فولاد تاج

ورق گالوانیزه

آشنایی با ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه در واقع ورقی روغنی فولادی است که پوششی از جنس روی دارد. عنصر روی، فلزی با عدد اتمی 30 می باشد که رنگ سفید آن در اثر مجاورت با رطوبت هوا تیره می شود. این فلز از نظر مصرفی در دنیا در جایگاه چهارم قرار دارد.

به دلیل استفاده ی زیاد از فولاد در محیط هایی با رطوبت بالا و ویژگی مقاومت آن در برابر اکسید شدن، شیمیدانان بر آن شدند که با اعمال یک سری تغییرات پایداری و ویژگی های فولاد را افزایش دهند.

آن ها با گالوانایز کردن ورق روغنی فولادی و تولید ورق گالوانیزه به این مهم دست یافتند. تولید این شیت (sheet) فلزی گامی موثر در رونق صنعت ورق سازی بود. به شکلی که  به یکی از پرکاربرد ترین ورق ها بدل گردید.

در این پست از وبسایت فولاد تاج به آشنایی مختصری با ورق گالاوانیزه می پردازیم و علاوه بر کاربرد ورق گالوانیزه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و کیفیات این ورق را نیز بیان می کنیم.

خرید و فروش ورق گالوانیزه
ورق_گالوانیزه

ورق گالوانیزه چیست؟

امروزه استفاده از این ورق  آنقدر زیاد است که شاید نامش به گوش هرکسی آشنا است. ورق گالوانیزه در واقعی نوعی از انواع ورق های روغنی فولادی است که طی تغییراتی پایداری آن افزایش یافته و در نتیجه کمتر با اکسیژن واکنش نشان می دهد. به این ترتیب در زمره ورق هایی قرار می گیرد که مقاومت بالایی دربرابر واکنش اکسید شدن دارند.

علت علمی واکنش پذیری کمتر اکسیژن با ورق گالوانایز شده، واکنش دادن روی سطح آن با اکسیژن است. به این ترتیب قسمت فولادی این ورق از واکنش دادن با اکسیژن در امان می ماند. فرایند اکسید شدن، فولاد را دچار زدگی می کند و حتی به مرور زمان ممکن است در سطح فلز حفره هایی دیده شود. بنابراین فولاد ورق گالوانیزه در پناه روی از گزند این آسیب ها در امان است.

این ورق به دو شکل گرم و سرد تولید می شود که روش اول رایج تر است و غالبا ورق مطلوب تری از این روش به دست می آید.

دو روش تولید ورق گالوانیزه

1. ورق گالوانیزه گرم ( غوطه ور کردن )

در این روش تولید ورق گالوانیزه، ورق روغنی فولادی را در حوضی از فلز روی ذوب شده قرار می دهند. لازم به ذکر است که ضخامت لایه ی روی چسبیده به فولاد قابل تعیین است. ضخامت لایه ی روی در ورق گالوانیزه بر شدت ویژگی های آن تاثیر گذار است. در این روش قبل از آغشته سازی ورق به روی ذوب شده باید طی فرایندی ابتدا ناپاکی ها از جمله چربی ها از فولاد جدا شود. پس از روبیدن آلایشات از فولاد و قرار دادنش در روی ، لایه ی چسبیده با فولاد باید خشک شود و در این مرحله تعیین ضخامت صورت پذیرد.

در مرحله ی آخر آزمایشاتی برای اطمینان حاصل کردن از مرغوبیت ورق گالوانیزه صورت می گیرد.

2. ورق گالوانیزه سرد ( الکترو گالوانیزه )

در این روش تولید ورق گالوانیزه، بعد از روبیدن آلایشات از سطح فولاد کامپوزیسیونی از آب و ترکیباتی از روی بر ورق فولادی افشانه می شود. پس از ایجاد ورق گالوانیزه ، ذراتی به نام گل در سطح ورق ناهمواری هایی ایجاد می کنند. این ذرات ناشی از آلایشات موجود در فلز روی می باشد.  ورق های گل درشت را N و ورق های گل ریز را M می نامند.

ویژگی های ورق گالوانیزه

هدف اصلی گالوانایز کردن حفاظت از سطح فولاد در برابر اکسیژن و فرایند اکسید شدن است. امکان اکسید شدن در محیط هایی با رطوبت بالا به مراتب بیشتر است. پس استفاده از ورق گالوانیزه در محیط های مرطوب جایز تر است. این نوع ورق کیفیت قابل قبول تری دارد چنانچه لایه ی روی در آن انبوه و بسیار چسبیده به سطح باشد.

چرا ورق گالوانیزه؟

همانطور که پیش تر توضیح دادیم ویژگی برتر ورق گالوانیزه مقاومت بیشتر آن در برابر واکنش اکسید شدن می باشد. از دیگر ویژگی های ورق گالوانیزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین از کاربرد های ورق گالوانیزه می توان به صنایع آب، صنعت خوردو سازی، ساخت دکل، مهندسی جاده ها و قراردهی گارد در جاده ها و… اشاره کرد.

قیمت ورق گالوانیزه

صنعت  ورق سازی امروزه به علت تقاضای  زیاد  یکی از پر رونق ترین صنایع می باشد. ورق گالوانیزه از پرفروش ترین این ورق ها است. این ورق در کشاورزی،خودرو سازی، وسایل خانه، وسایل برقی،ساخت کابل و.. کاربرد دارد.طبیعتا قیمت ورق گالوانیزه نیز مانند سایر اقلام پیرو قیمت ارز و مواد اولیه می باشد. شرکت فولاد تاج در تلاش است تا مرغوب ترین ورق ها را با نازل ترین قیمت در اختیار متقاضیان قرار دهد.برای مشاهده قیمت لحظه ای ورق های فزی می توانید به سایت آهن آنلاین مراجعه کنید.

خرید ورق گالوانیزه

شرکت فولاد تاج سال ها است که فعالیت خود را در تامین متریال هاي مورد نیاز شرکت ها از جمله فروش ورق گالوانیزه به عهده گرفته و توانسته نام نیکی در عرضه کننده هاي این محصول به جاي بگذارد. ما درشرکت فولاد تاج تاکنون توانسته ایم با جمعی از پیمانکاران شرکت هاي نفت و گاز و صنعتی کشور همکاري قابل توجهی راداشته باشیم. هدف ما در شرکت فولاد تاج ارائه بهترین محصولات و کسب رضایت مشتریان می باشد.

ورق های فولادی شرکت فولاد تاج

 ورق 17Mn4

ورق فولادی ۱۷Mn4 ورق آلیاژی فولادی و دارای خواص مقاومت به فشار، دمای بالا و بخار آب است. ورق فولادی ۱۷Mn4 از گروه فولادهای ساختاری و ساختمانی، در کشورهای اروپای

ادامه مطلب »

ورق A36

ورق روغنی فولادی A36 از خانواده ی ورق های دریایی است و با توجه به ترکیب خاص خود که مقاومتی ویژه در مقابل املاح و آب

ادامه مطلب »

 ورق A516

ورق فولادی A516 از گروه ورق های فولادی ساختمانی است که با دو کیفیت (گرید) ۶۰ و ۷۰ تولید و عرضه می شود. نورد سرد A516 Gr 60

ادامه مطلب »

 ورق A283

ورق فولادی A283 Gr C، مطابق با استاندارد ASTM آمریکا. ASTM در واقع یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین سازمان‌های بین‌المللی توسعه‌دهنده استاندارد در این زمینه است.

ادامه مطلب »

 ورق ST52

ورق فولادی سیاه ST52 با عنوان کامل ST52-3N به مشتریان ارائه می گردد، که حرف N از واژه Normalized گرفته شده است. این ورق روغنی فولادی سیاه با

ادامه مطلب »

ورق استیل

تاریخچه ی کشف فولادهای استنلس استیل هنگامی که آهن با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود، اکسید آهن قرمز رنگ (که همان زنگ آهن

ادامه مطلب »

ورق گالوانیزه

آشنایی با ورق گالوانیزه ورق گالوانیزه در واقع ورقی روغنی فولادی است که پوششی از جنس روی دارد. عنصر روی، فلزی با عدد اتمی 30

ادامه مطلب »

 ورق اسیدشویی

آشنایی با ورق اسیدشویی اوراق فلزی ماده اولیه تولید اکثر وسایل فلزی می باشند. ورق اسیدشویی از مهم ترین ورق های فلزی می باشد که

ادامه مطلب »