فهرست صفحات

002-united-kingdom

فولاد تاج

پروفیل استیل 

پروفیل استیل یا پروفیل استنلس استیل (Stainless Steel) در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل استیل در مواردی که مقاومت به زنگ زدن و خوردگی مطرح باشد  بیشترین استفاده را دارد.

مختصری در مورد فولاد استنلس استیل (Stainless Steel):

پروفیل استیل – پروفیل استنلس استیل

خانواده آلیاژهای ریختگی فولادهای استنلس استیل شامل دو گروه متمایز است؛ یک گروه مربوط به قطعات مقاوم به خوردگی در دمای زیر ۶۵۰ درجه سانتیگراد و گروه دوم شامل آلیاژهایی است که برای قطعات با استحکام بیشتر و مقاوم تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد به کار می رود.

تاریخچه ی کشف فولادهای استنلس استیل

پروفیل استیل – پروفیل استنلس استیل

هنگامی که آهن با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود، اکسید آهن قرمز رنگ (که همان زنگ آهن است) تولید می شود. در این میان نوعی فولاد هم وجود دارد که زنگ نمی زند.

پروفیل استیل – پروفیل استنلس استیل

هری بریرلی (Harry Brearley) متالوژیست انگلیسی، اولین شخصی بود که به کشف این آلیاژ نائل آمد.

در واقع این اتفاق دز سال های قبل از جنگ جهانی اول بود که تولید اسلحه به طور چشم گیری افزایش یافته بود و بریرلی جهت رسیدن به آلیاژی از فولاد که مقامت بالایی در مقابل فرسایش ناشی از درجه حرارت بالا در اسلحه ها داشته باشد شروع به آزمایش های گوناگون جهت رسیدن به آلیاژ مورد نظور خود نمود.

این مرد پس از انجام آزمایش های پی در پی و حاصل نشدن نتیجه، تمام فلزات را در انبار آزمایشگاه اش گذاشت و با ناامیدی آن جا را ترک کرد.

وی پس از گذشت ماه ها به طور ناگهانی متوجه شد در میان این فلزات، یک فلز وجود دارد که علی رغم زنگ زدگی تمام فلزات، زنگ نزده و اکسید نشده است.

بریرلی با انجام آزمایش های دقیق متوجه شد این قطعه یک آلیاژ از فولاد با  ۱۴% کروم است. که امروزه آن را با نام فولادهای “استنلس استیل” و یا به طور عامیانه “استیل” می شناسند.